تبلیغات
مهندسان مکانیک - آموزش نصب نرم‌افزار CATIA V5-6R2017 روی ویندوز 10، 8.1 و 7 + لایسنس

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

با توجه به تغییراتی که در نحوه نصب و فعال‌سازی نسخه‌های جدید نرم‌افزار کتیا ایجاد شده است، تصمیم گرفتیم تا آموزش جامعی برای نصب نسخه‌های مختلف نرم‌افزار کتیا همراه با لایسنس و همچنین نصب Documentation کتیا در نظر بگیریم. در قسمت قبلی ضمن ارائه نکاتی پیرامون نصب نرم‌افزار کتیا را فراگرفتیم. در این آموزش با نحوه نصب کتیا روی ویندوز 10، 8.1 و 7 و نحوه کرک آن آشنا می‌شویم (نسخه CATIA V5-6R2017). در صورتی که این نکات ریز را گام به گام اجرا کنید با اروری هنگام نصب کتیا و مشکلی در لایسنس CATiA روبه‌رو نخواهید شد. با ما همراه باشید…

  • تذکر: بعد از اینکه نرم‌افزار کتیا 2017 را کامل نصب کردید، بهتر است با روند آموزش CATiA آشنا شوید، بدون شک شناخت شما عزیزان از مسیر صحیح آموزش کتیا قدمی کاملا ضروری است. بدین منظور پستی تحت عنوان”خط مشی آموزش کتیا” در سایت قرار گرفت. به شما دوستان توصیه میکنم که به هیچ عنوان آن آموزش مفید را از دست ندهید. جهت مطالعه روی لینک زیر کلیک کنید.

سرفصل‌های این آموزش:

توجه: پیش از شروع، بهتر است نکات نصب نرم‌افزار کتیا را از لینک روبه‌رو مطالعه کنید ⇐ نکات نصب نرم‌افزار کتیا بر روی ویندوز 10، 8.1 و 7

آموزش نصب نرم‌افزار CATIA V5-6R2017 بر روی ویندوز 10، 8.1 و 7 + لایسنس

آموزش نصب نرم‌افزار CATIA V5-6 R2017

فایل setup.exe را اجرا کنید و روند نصب را مطابق تصویر زیر ادامه دهید.

نصب کتیا 2017

مسیر نصب نرم‌افزار کتیا را در قسمت Destination Folder مشخص و بر روی گزینه Next کلیک کنید (توصیه می‌شود مسیر نصب را تغییر ندهید).

نصب CATiA 2017

پیام زیر مبنی بر ایجاد پوشه جدید برای نصب نرم‌افزار کتیا ظاهر می‌شود. بر روی Yes کلیک کنید.

آموزش نصب کتیا 2017

در قسمت Environment Directory، مسیر ایجاد فایل‌های مورد نیاز برای اجرای نرم‌افزار کتیا را مشخص کنید (توصیه می‌شود مسیر را تغییر ندهید).

آموزش نصب CATiA 2017

مجدداً پیام مربوط به ایجاد پوشه جدید ظاهر می‌شود. بر روی Yes کلیک کنید.

نصب کتیا 2017 در ویندوز 10

در پنجره بعد، می‌توانید تعیین کنید که نرم‌افزار کتیا به صورت کامل و یا به صورت سفارشی نصب شود.

در صورت انتخاب گزینه Complete، نرم‌افزار کتیا به صورت کامل و با تنظیمات پیش‌فرض نصب می‌شود (توصیه می‌شود این گزینه را انتخاب کنید).

آموزش نصب کتیا 2017 در ویندوز 10

در پنجره بعد، مقادیر پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت شامل پیکربندی Orbix daemon مربوط به server و client می‌باشد).

آموزش نصب نرم‌افزار CATIA V5-6 R2017

در پنجره بعد، مقدار پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت از نصب کتیا مربوط به بازه زمانی server  است و می‌توانید 2 تا 35700 دقیقه را انتخاب نمایید).

آموزش نصب کتیا V5-6 R2017

در پنجره بعد بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت از نصب CATiA مربوط به نصب کلاینت ENOVIA می‌باشد).

نصب کلاینت ENOVIA

در پنجره بعد، مقادیر پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت مربوط به تعیین پورت‌های ارتباطی مورد نیاز نرم‌افزار کتیا است).

تعیین پورت‌های ارتباطی مورد نیاز نرم‌افزار کتیا

در پنجره بعد بر روی گزینه Next کلیک کنید (گزینه‌های این قسمت به ترتیب برای ایجاد آیکن نرم‌افزار کتیا بر روی دسکتاپ، shortcut نرم‌افزار کتیا در منوی Strat و administrative tools در منوی Start هستند).

ایجاد آیکن نرم‌افزار کتیا بر روی دسکتاپ، shortcut نرم‌افزار کتیا در منوی Strat و administrative tools در منوی Start

در پنجره بعد می‌توانید تعیین کنید که Documentation نرم‌افزار کتیا نیز در صورت موجود بودن، نصب شود. این کار را بعداً نیز می‌توانید انجام دهید. بنابراین بدون تغییر، بر روی گزینه Next کلیک کنید (اگر این گزینه را فعال کنید، در پایان نصب نرم‌افزار کتیا از شما درخواست CD مربوط به Documentation کتیا را می‌کند).

نصب Documentation نرم‌افزار کتیا

در پنجره بعد، لیست محصولات انتخاب شده برای نصب نمایش داده می‌شود. در صورت تأیید، بر روی گزینه Install کلیک کنید تا نصب نرم‌افزار کتیا آغاز شود.

لیست محصولات کتیا

با توجه به پیکربندی سیستم و قدرت آن، پس از چند دقیقه نرم‌افزار کتیا نصب خواهد شد.

آموزش نحوه نصب CATIA P3 V5-6R2017 و کرک (لایسنس) کتیا

پس از نصب، پنجره زیر ظاهر می‌شود. گزینه I want to launch CATIA P3 V5-6R2017 now را غیر فعال کنید تا نرم‌افزار اجرا نشود. این کار برای این است که بتوانیم کرک CATiA را اجرا و نرم‌افزار را فعال کنیم.

نصب کتیا

نصب سفارشی نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در صورتی که هنگام نصب نرم‌افزار کتیا، گزینه Custom را به جای گزینه Complete انتخاب کنید، می‌توانید نرم‌افزار کتیا را به صورت سفارشی نصب نمایید. در ادامه مراحل نصب سفارشی نرم‌افزار کتیا توضیح داده شده است.

نصب سفارشی نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در این حالت می‌توانید از میان زبان‌های موجود، زبان‌های دلخواه را برای اضافه شدن به رابط کاربری نرم‌افزار کتیا انتخاب نمایید.

نحوه افزودن زبان های دلخواه به رابط کاربری نرم‌افزار کتیا

در مرحله بعد می‌توانید از میان محصولات یا پیکربندی‌های موجود برای نرم‌افزار کتیا، موارد مورد نظر را به کمک کلید Ctrl، انتخاب و به لیست اضافه نمایید. دقت کنید که حتماً باید یک مورد انتخاب شده باشد.

انتخاب محصولات کتیا هنگام نصب CATiA

در پنجره بعد می‌توانید سایر محصولات موجود مثل پلاگین نرم‌افزار ENOVIA را برای نصب همراه با نرم‌افزار کتیا انتخاب نمایید.

نصب پلاگین نرم‌افزار ENOVIA هنگان نصب کتیا

از این مرحله به بعد، روند کاملاً مشابه نصب کامل نرم‌افزار کتیا است که در بالا بیان شد.

فعال کردن نرم‌افزار CATIA V5-6R2017 (نصب لایسنس کتیا 2017)

با توجه به منبعی که نرم‌افزار را از آن تهیه کرده‌اید یک پوشه کرک (لایسنس CATiA) در اختیار شما قرار دارد. در این پوشه بر روی فایل DSLS_SSQ_V6R2017x_Installer.exe (یا فایل setup.exe) راست کلیک کرده و آن را در حالت Run as Administrator اجرا کنید. در پنجره باز شده بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

فعال کردن نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در پنجره جدید بر روی گزینه Install کلیک کنید تا نصب فعال‌ساز آغاز شود.

لایسنس CATiA 2017

پس از پایان نصب بر روی گزینه Finish کلیک کنید.

کرک نرم افزار کتیا 2017

برنامه DS License Server Administration به صورت خودکار اجرا و پنجره License Administration Tool باز می‌شود. در غیر این صورت می‌توانید آن را از طریق منوی Start ویندوز اجرا نمایید.

Start > Programs > DS License Server > DS License Server Administration

در قسمت License Server name نام localhost را وارد کرده و بر روی گزینه Ok کلیک نمایید.

لایسنس کتیا در ویندوز 10

در پنجره License Administration Tool بر روی localhost ساخته شده، دوبار کلیک کرده تا پنجره Server Configuration باز شود. در پوشه فعال‌ساز بر روی فایل DSLS.LicGen.v1.6.SSQ.exe راست کلیک کرده و آن را در حالت Run as Administrator اجرا کنید. در قسمت Server Name و Server ID، نام و Computer ID را از پنجره Server Configuration وارد کنید. سپس از لیست کشویی Generate License For، گزینه DS_CATIA_V5.SSQ را انتخاب نمایید و بر روی گزینه Generate کلیک کنید.

رفع مشکل لایسنس کتیا CATIA V5-6R2017

فایل licz.* را در محلی بر روی سیستم خود ذخیره کنید.

فایل licz.* کتیا

پس از ظاهر شدن پیغام All done Enjoy! بر روی گزینه Ok کلیک کنید و پنجره‌های DS LicGen v1.6 و Server Configuration را ببندید.

فعال کردن نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در این حالت، localhost باید Connect شده باشد. در غیر این صورت در پنجره License Administration Tool بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Connect را انتخاب کنید.

اجرا نشدن کتیا در ویندوز 10 و رفع مشکل لایسنس آن

در پنجره License Administration Tool از سربرگ License گزینه Enroll را انتخاب کنید.

پنجره License Administration Tool کتیا

در پنجره باز شده، فایلی که قبلاً بر روی سیستم ذخیره کرده بودید را انتخاب نمایید.

دانلود کرک کتیا 2017

در پنجره License Enrollment ، بر روی دکمه Ok کلیک کنید و سپس پنجره License Administration Tool را ببندید.

آموزش License کتیا 2017

در پوشه کرک کتیا، پوشه Licenses را در مسیر زیر کپی کنید:

C:\ProgramData\DassaultSystemes

همچنین از داخل پوشه Client، فایل netapi32.dll را در مسیر زیر کپی نمایید:

C:\Program Files\Dassault Systemes\B26\win_b64\code\bin\

سپس در Control Panel وارد System شده و گزینه Advanced system settings را انتخاب کنید تا پنجره System Properties باز شود. در این پنجره در سربرگ Advanced بر روی گزینه Environment Variables کلیک کنید.

تنظیمات ویندوز 10 جهت لایسنس کتیا 2017

در پنجره Environment Variables بر روی گزینه New کلیک کنید تا پنجره New User Variable باز شود.

تنظیمات ویندوز 10 جهت کرک کتیا 2017

در پنجره New User Variable در قسمت Variable name عبارت DSLICENSING و در قسمت Variable value عبارت DSLS را وارد کنید. سپس بر روی گزینه Ok کلیک کرده و پنجره را ببندید.

تنظیمات ویندوز 10 جهت لایسنس catia 2017

در پوشه فعال‌ساز (کرک کتیا) بر روی فایل SolidSQUADLoaderEnabler.reg راست کلیک کرده و گزینه Merge را انتخاب کنید تا پنجره Registry Editor باز شود. در این پنجره گزینه Yes را انتخاب کنید.

فایل SolidSQUADLoaderEnabler.reg کتیا

سپس در پنجره جدید، بر روی گزینه Ok کلیک نمایید.

تنظیمات ویندوز 10 جهت نصب کتیا

سیستم را Restart کرده و سپس نرم افزار CATIA را اجرا نمایید. در پنجره License Manager بر روی گزینه Ok کلیک کنید.

لایسنس کتیا

در پنجره License Manager لیست محصولات نصب شده نمایش داده می‌شود که باید تمام گزینه‌های این لیست را به جز گزینه‌های زیر فعال کنید. در نهایت بر روی گزینه Ok کلیک کنید (در صورتی که گزینه‌های پنجره License Manager غیر فعال هستند، برنامه Ds license Server Administration را از منوی Start ویندوز در حالت Run as Administrator اجرا و localhost را Connect کنید و سپس نرم‌افزار را اجرا نمایید).

  • DIC – CATIA – ACADEMIC DISCOVER 2 Configuration
  • ED2 – CATIA – EDUCATIONAL HEAT 2 Configuration
  • I3D – CATIA – 3D INSIGHT 2 Configuration

لیست محصولات کتیا در پنجره License Manager

در نهایت، نرم‌افزار کتیا را بسته و مجدداً اجرا کنید.

نصب Documentation نرم‌افزار CATIA V5-6R2017 (نصب Help کتیا)

در صورتی که هنگام نصب نرم‌افزار CATIA گزینه I want to install Online Documentation را فعال کرده باشید، بعد از نصب نرم‌افزار، پنجره جدیدی باز شده و از شما درخواست تعیین مسیر Documentation را می‌کند. در این پنجره می‌توانید به کمک گزینه Browse مسیر Documentation کتیا را وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید.

نصب Documentation نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در صورتی که گزینه مذکور را فعال نکرده باشید، می‌توانید از پوشه Documentation (پوشه Help کتیا) فایل setup.exe را اجرا کنید تا پنجره زیر باز شود. در این پنجره بر روی گزینه Next کلیک کنید.

نصب هلپ نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در پنجره بعدی دو گزینه وجود دارد. اگر نرم‌افزار کتیا را هنوز نصب نکرده‌اید گزینه CATIA P3 is not installed را انتخاب کنید. اما اگر نرم‌افزار قبلاً نصب شده است، گزینه CATIA P3 installed را فعال کرده و مسیر نصب نرم‌افزار را به کمک گزینه Browse مشخص کنید (این کار برای ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار کتیا و Help آن انجام می‌شود. در صورتی که در اینجا مسیر را مشخص نکنید، بعداً از داخل خود نرم‌افزار کتیا می‌توانید این کار را انجام دهید).

آموزش نصب Documentation نرم‌افزار کتیا 2017

در پنجره بعدی می‌توانید به کمک گزینه Browse مسیر نصب Documentation را تعیین کنید.

آموزش نصب هلپ نرم‌افزار کتیا 2017

در پنجره بعدی می‌توانید تعیین کنید که Help برای کدام یک از محصولات کتیا نصب شود. برای نصب کامل Documentation بر روی گزینه All/Nothing کلیک و سپس گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش نصب help نرم‌افزار CATIA V5-6R2017

در پنجره بعدی لیست Documentation های انتخاب شده نمایش داده می‌شود. برای نصب آن‌ها بر روی گزینه Install کلیک کنید.

آموزش نصب help نرم‌افزار کتیا 2017

پس از پایان نصب، بر روی گزینه Finish کلیک کنید.

نصب help کتیا (catia Documentation)

منبع: مرجع آموزش نرم‌افزارهای مکانیکتاریخ : شنبه 16 دی 1396 | 05:29 ب.ظ | نویسنده : علیرضا داورنیا | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • بهترین تو ایران